
Raport z badań dostępny w Repozytorium Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Do pobrania tutaj
W ramach badania szukaliśmy nowych zjawisk w kulturze, w czasie kiedy przechodziła ona dynamiczne zmiany i otwierały się nowe perspektywy myślenia o znaczeniu kultury w rozwoju miasta i lokalnych społeczności. Analizowaliśmy, jak działa sektor kultury w Gdańsku pod kątem: współpracy między podmiotami, relacji z publicznością i możliwości rozwoju. Projekt badawczy „Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału kultury w Gdańsku”, zrealizowany w 2012 roku, zapoczątkował cykl „Gdańskich badań nad kulturą”.
Na przykładzie Gdańska chcieliśmy zaprezentować zjawiska o szerszym zasięgu. Najistotniejszym z nich, wpływającym na cały sektor kultury, okazało się zjawisko poszerzonego pola kultury. Jego zasadniczym rysem jest płynność dotychczasowych granic: między odbiorcą a twórcą, uczestnikiem a konsumentem, instytucją spoza kultury a instytucją realizującą cele kulturalne. Wyróżniliśmy poszczególne obszary poszerzania pola kultury:
Zbadaliśmy również cele działalności i funkcje społeczne instytucji kultury. Rozumiane szeroko – jako tradycyjne i nie-tradycyjne, lokalne i centralne, formalne i nieformalne czy oddolne. W badaniu takiego „sektora kultury” okazało się konieczne odejście od myślenia sektorowego. Podczas badania skupiliśmy się głównie na tematach: współpracy pomiędzy instytucjami, podejścia do uczestników wydarzeń kulturalnych, oceny polityki kulturalnej miasta.
Opisaliśmy także charakterystyczne dla współczesnej kultury tendencje i procesy rozwojowe, m.in. „dyktaturę nadmiaru”, coraz silniejsze związki kultury z ekonomią, wpływ technologii na obieg i cyrkulację kultury.
REKOMENDACJE DLA MIASTA GDAŃSKA I GDAŃSKICH INSTYTUCJI KULTURY:
Możliwość utrzymania dalszego rozwoju sfery kultury w Gdańsku tylko za pomocą zwiększania środków, dużych inwestycji infrastrukturalnych i tworzenia nowych instytucji kultury jest ograniczona. Potrzebna jest zmiana sposobu myślenia o kulturze wśród przedstawicieli sfery kultury: odejście od „myślenia sektorowego” i otwarcie na potrzeby otoczenia społecznego. Rekomendowaliśmy:
NAJWAŻNIEJSZE POJĘCIA:
poszerzone pole kultury, kultura uczestnictwa, iwentyzacja, kultura zdecentralizowana, kultura konwergencji, tradycyjne i nie-tradycyjne instytucje kultury.
O BADANIU:
rok realizacji: 2012
zasięg: lokalny
metody: analiza dostępnych źródeł zastanych (desk research), badanie kwestionariuszowe instytucji kultury, etnografie wydarzeń kulturalnych, wywiady pogłębione z przedstawicielami lokalnie zakorzenionych podmiotów.
Projekt był realizowany w międzysektorowym partnerstwie przez: Instytut Kultury Miejskiej, Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.
MATERIAŁY DODATKOWE: