Działamy na rzecz rozwoju kultury w Gdańsku: tworzymy, udostępniamy i popularyzujemy wiedzę na temat zarządzania kulturą, uczestnictwa w kulturze oraz zmian w kulturze.
Obserwatorium realizuje projekty badawcze dotyczące kultury. W ramach jego działań odbywają się również spotkania na temat nowych zjawisk w kulturze i polityce kulturalnej. Jednym z celów działania obserwatorium jest pośredniczenie między światem teorii i praktyki kulturalnej, między innymi przez realizację cyklu spotkań KaWa – Kulturalna Wymiana.
Uznajemy istotną rolę kultury w rozwoju miasta (szczególnie w sferze społecznej) i indywidualnym rozwoju osoby (szczególnie w sferze nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych) dlatego zależy nam na rozwoju różnorodnej kultury miejskiej. Osoby działające w kulturze mają decydujący wpływ na dynamikę i jakość kultury, dlatego naszym celem jest dbanie o ich rozwój. Pomagamy tym, którzy zmieniają miasto.
Pracujemy dla osób działających w kulturze, czyli dla sektora kultury, który rozumiemy szeroko, zgodnie z koncepcja poszerzonego pola kultury. Obejmuje on instytucje kultury, organizacje pozarządowe, osoby indywidualne, grupy nieformalne oraz przedsiębiorców działających w obszarze kultury. W kategoriach sektora kreatywnego działamy na rzecz rdzenia sektora, czyli branż nieprzemysłowych, głównie artystów. Swoje działania kierujemy również do naukowców, a także mieszkańców zainteresowanych tematyką realizowanych przez nas projektów.
Obserwatorium Kultury w Gdańsku działa od 2012 roku, jego organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej.
Wersje elektroniczne publikacji Obserwatorium Kultury są dostępne w repozytorium Instytutu Kultury Miejskiej.