Miasto przyszłości. Warsztaty

Aktualny

Organizacja

Instytut Kultury Miejskiej

Z jakimi wyzwaniami mierzyć się będą miasta i ich mieszkańcy w perspektywie najbliższych 50 lat? Przygotowaliśmy warsztaty, w ramach których zapraszamy do pracy z shift cards „Miasto przyszłości”. We wrześniu 2021 warsztaty przeprowadziliśmy dla GdanskLAB, czyli nieformalnego zespołu urzędniczek i urzędników z różnych wydziałów Urzędu Miasta Gdańska. Z kart korzystali również uczestnicy hackatonu „This is Smart!”, podczas którego projektowano innowacyjne rozwiązania dla miast.

 

 

Karty, z którymi pracujemy podczas warsztatów, podzielone zostały na 12 obszarów tematycznych, dotyczących m.in. bezpieczeństwa, klimatu, transportu czy edukacji. Każda z nich zawiera opis wyzwania – sytuacji, przed którą możemy stanąć w ciągu nadchodzących 50 lat – i skłania do refleksji nad potencjalnymi rozwiązaniami przedstawionego problemu. Również takimi, które możemy zacząć wprowadzać już dziś. Zaprojektowaliśmy je tak, by można było z nich korzystać w planowaniu przyszłości na różnych poziomach i w wielu obszarach:

  • w tworzeniu strategii miejskich,
  • planowaniu rozwoju organizacji,
  • opracowywaniu nowych przedsięwzięć biznesowych,
  • na warsztatach edukacyjnych i rozwojowych,
  • w pracy badawczej i publicystycznej

ale też samodzielnej refleksji nad wyzwaniami i kreatywnymi projektami. Karty wspierają i inspirują więc w pracy osoby zarządzające miastami, aktywnych mieszkańców, ekspertów, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe, dziennikarzy, projektantów czy artystów.

 

 

Jeśli jesteś zainteresowana/y ofertą warsztatów z kartami „Miasto przyszłości”, napisz: natalia.brylowska@ikm.gda.pl lub magdalena.palka@ikm.gda.pl

Karty można zobaczyć i/lub pobrać tutaj.

Shift cards „Miasto przyszłości” są jednym z efektów projektu foresightowego „Gdańsk przyszłości”. W ramach projektu – oprócz shift cards – przygotowaliśmy m.in. 12 wyzwań dla miast w skali globalnej. Więcej informacji o projekcie tutaj:

 

Obserwatorium Kultury w Gdańsku włącza się w prace nad programami strategicznymi dotyczącymi kultury w mieście.

Deklaracja dostępności

Wersje elektroniczne publikacji

Dane kontaktowe

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk

© Copyright Instytut kultury miejskiej. wszystkie prawa zastrzeżone.