Miasto Gdańsk IKM Instytucja Kultury Miasta Gdańska

Badanie: Nowe – stare dzielnice. Przymorze, Zaspa i Żabianka oczami mieszkańców

Status: Trwające

Studenci socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, pod kierunkiem dr Karoliny Ciechorskiej-Kuleszy, badają gdańskie dzielnice: Przymorze, Zaspę i Żabiankę. Te znaczące pod wieloma względami miejsca na mapie Gdańska są wynikiem wielkiego powojennego przedsięwzięcia architektoniczno-urbanistycznego. Robi wrażenie ich wielkość (terenu i budynków), a także stale zwiększająca się liczba mieszkańców.  Dodając do tego położenie – obok atrakcyjnych terenów nadmorskich, mamy wyjątkowo ciekawe i specyficzne dzielnice, które przez pół wieku istnienia nabrały klimatu, czy wręcz ducha miejsca. Specyfika tych miejsc wywołuje różne, często sprzeczne skojarzenia i odczucia. Z jednej strony blokowiska, nie przez wszystkich doceniane, niczym niewyróżniające się sypialnie, jakich wiele w całej Polsce. Z drugiej – wciąż atrakcyjne miejsce do zamieszkania, wciąż w budowie, cieszące się dużą popularnością nowe osiedla. Są stosunkowo stare, ale nie na tyle, żeby je doceniać. Mają w sobie coś z, niekoniecznie podobającej się, nowości.  Na pierwszy rzut oka takie same, bądź podobne, dla mieszkańców – całkiem inne.

Jak się żyje dzisiaj na Przymorzu, Zaspie i Żabiance? Jak zmieniają się te dzielnice? Jak idea powojennych modernistycznych sprawdza się dzisiaj? Czy zaplecze infrastrukturalne, w postaci m.in. placów zabaw, terenów zielonych, osiedlowych domów kultury spełniają swoją rolę, są doceniane przez mieszkańców? Jakie miejsca dla mieszkańców i osób związanych z tymi dzielnicami są ważne i dlaczego? Jakie mają niewykorzystany potencjał, są zapomniane? Jakie są atrakcyjne, a jakie nielubiane, „trudne”, „problemowe”? Czego brakuje do lepszego życia? Czy dzielnice te są czymś więcej niż tylko sypialniami? Czy można wartościowo spędzić tam czas, nie wyjeżdżając „do Gdańska”? Na te pytania chcą odpowiedzieć studenci socjologii, którzy pod opieką merytoryczną dr Karoliny Ciechorskiej-Kuleszy próbują dotrzeć do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych mieszkańców. Używając różnorodnych metod i technik badawczych bazujących na założeniach badań w działaniu (action research), chcą spotkać i poznać mieszkańców we względnie naturalnych dla nich sytuacjach. Dzieci i młodzież proszą o namalowanie lub sfotografowanie swojej dzielnicy. Z ich rodzicami i dziadkami rozmawiają przy okazji osiedlowych festynów i pikników. Na dłuższe spotkania umawiają się z lokalnymi liderami. Osoby starsze proszą o pokazanie starych zdjęć dzielnicy oraz zapraszają na spacer po najważniejszych dla nich ścieżkach.

Karolina Ciechorska-Kulesza

Projekt badawczy rozpoczął się w kwietniu 2016 roku. Efektem badań będzie raport, który zaprezentowany zostanie na początku 2017 roku.

Skład grupy badawczej: Daria Cherek, Karolina Chojdak, Daria Gałan, Krzysztofa Jankowska, Angelika Komoś, Marta Korol, Beata Kramarczyk, Krzysztof Krzemiński, Wojciech Mankowski, Jan Mizerski, Dominika Ostrowska, Agata Tupaj, Emil Walkiewicz, Anna Woźniak, Arkadiusz Zaborowski.

Kierownik merytoryczny: Karolina Ciechorska-Kulesza

 

Napisz do nas

Miasto Gdańsk IKM Instytucja Kultury Miasta Gdańska
2013 © Instytut Kultury Miejskiej. O ile nie stwierdzono inaczej teksty dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska